Capture One Pro 20, převlečená 13tka

Společnost PhaseOne uvedla novou verzi programu na zpracování digitálních fotografií Capture One Pro. Už na podzim začaly prosakovat první informace o chystané verzi, která překvapivě nese označení s pořadovým číslem 20. To je ale skok o 8 verzí, protože dosud poslední verze Capture One Pro má pořadové číslo 12.

Je to marketingový tah, jak se vyhnout pověrčivému číslu 13? Nebo jde o tak razantní posun ve funkčnosti, že si žádá nové velké číslo?

Bohužel ta první varianta je spíše blíže pravdě. Jak se ukazuje přímo v programu, je to jen marketingový tah, protože uvnitř se všude pracuje s číslem 13. Už když se provádí upgrade katalogu, tak program píše, že převádí katalog z verze 12 na verzi 13 a i v okně o programu je uveden build s hlavním číslem 13.

blog-captureone20-about.png

Tohle je pro PhaseOne typické, nikdy to nedotáhnou do konce :-)

Že je 20tka spíše jen marketingový tah jde poznat i z oznámených novinek, kde se žádná převratná změna rozhodně nestala a nová verze přináší jen další drobná evoluční vylepšení.

Vzhled i ovládání programu

Vzhled i ovládání programu je bez větších změn. Hlavní novinkou v této oblasti je možnost si pomocí drag&drop přesouvat ovládací boxíky jednotlivých funkcí a ve sloupečku je nyní pevná oblast (tzv. Pinned Area) a scrolovací (tzv. Scrolled Area) V pevné oblasti mám ty své nejčastěji využívané funkce. Takže třeba v záložce Exposure mám ukotvené v pevné oblasti funkce Layers, Exposure, High Dynamic Range a Levels. A v té scrolovací mám zbytek, což je Curve, Clarity a Vignetting. Obsah si samozřejmě můžete namíchat podle svého.

Musím uznat, že tohle je docela dobrá vychytávka a hned jsem si ji oblíbil.

blog-captureone20-ui.jpg

Drobnou novinkou je i to, že v základním nastavení program zobrazuje v hlavním toolbaru ikonky i s popiskem. To dříve nebylo, byla tam jen ikonka. Jde to samozřejmě vrátit přes volbu View->Customize toolbar a ve spodním řádku vybrat volbu Show: Icon Only.

Další drobností jsou třeba nové ikonky pro rychlou tvorbu masek u funkce Layers.

blog-captureone20-layers.png

High Dynamic Range

V této funkci, která umožňuje ladit světlo a stíny ve fotografii, je první větší změna. Dříve byly k dispozici pouze posuvníky Highlight a Shadow v rozsahu 0 až 100. Světla tak bylo možné jen pouze ztmavovat a stíny naopak pouze zesvětlovat. Nově jsou pro lepší kontrolu ještě doplněny posuvníky White a Black a všechny mají rozsah -100 až + 100. Je možné tak světla nejen ztmavovat ale i zesvětlovat a u stínů opačně. Highlight a Shadow slouží pro jemnější práci a White a Black pak přináší více kontrastnější podání.

blog-captureone20-hdr.png

Color Editor

V této funkci je nově předělaný základní pohled - záložka Basic. Dříve se vybíralo z barevného kruhu, nově je k dispozici 8 přednastavených barevných odstínů a devátý mix, kdy se ovlivňuje celá scéna. 10 tlačítko se symbolem 3 teček slouží k výběru barvy v samostatném okně, kdy se obrázek přebarví do stupňů šedi a barevně je v něm vidět jen vybraný odstín barev se kterým se pracuje.

blog-captureone20-color-editor.png

Další drobnou vychytávkou je tzv. přímá změna barevného odstínu, což funguje tak, že si vyberete přímo ve fotce odstín pomocí kapátka umístěného vpravo dole a pak když držíte stisknuté tlačítko a myší hýbete v horizontálním nebo vertikálním směru měníte přímo odstín, saturaci i světlost vybraného barevného odstínu.

Drobný detail na konec. Barevně jsou provedeny i vlastní posuvníky, takže je možné vidět, co který s danou barvou udělá.

Crop

Opět nic zásadně nového, ale vylepšení stávajícího.

Asi nejzajímavější drobností je možnost začít dělat nový výřez ve stávajícím. To doteď moc šikovně nešlo. Pokud jste byli s kurzorem uvnitř výřezu, tak měl funkci jeho posunu. To zůstalo, ale přibyla nová možnost. Stačí stisknout klávesu Shift a místo posunu je možné začít malovat nový výřez nad stávajícím, který se tím zruší. Drobnost, ale potěší.

Další vylepšením je možnost malovat výřez od místa kurzoru jako jeho středu. Teď je to tak, že místo kurzoru je vždy jeden z rohů. Pokud ale stisknete klávesu Option (na Windows Alt) a začnete malovat výřez, tak on se začne malovat rovnoměrně na všechny strany podle nastaveného poměru ořezu od místa, kde se začalo. Tohle je príma vychytávka.

Předposlední novinkou je možnost otáčet obrázkem nejen tím, že si myší najedu na jeden z rohů výřezu, ale stačí stisknout klávesu Command (na Windows Ctrl) a je možné se pustit okamžitě do otáčení.

No a poslední drobností je možnost rychlého zamknutí aktuálního poměru stran v případě, že mám nastavený neomezený poměr stran. To funguje tak, že si nastavíte neomezený poměr stran výřezu, což znamená, že si můžete namalovat libovolný obdélník. Pokud se vám nějaký zalíbí a chcete pokračovat v jeho zvětšení či zmenšení, ale již přesně v tom poměru stran, jak je namalovaný, stačí stisknout a držet Shift a pomocí kotev začít zvětšovat nebo zmenšovat výběr, který bude držet onen přesný poměr stran.

Pomoc při výběru fotek

V případě že vybíráte z většího množství fotografií, může se vám hodit další nová vychytávka. Pokud si v menu Select->Select next when vyberete volbu Star rated a / nebo Color Tagged funguje procházení fotografií tak, že pokud aktuálně vybranou fotografii označíte hvězdičkou nebo barvou, výběr skočí automaticky na další fotku. Je to drobnost, ale při vybírání sám používám třídění dle barev a tak si ušetřím jeden krok s posunem na další fotku po tom, co předchozí označím danou barvou.

Při zkoušení jsem jen narazil na to, že mi posun na další fotografii funguje jen s barevným označením a hvězdička jej nechá v klidu. Asi chybka.

Vylepšená redukce šumu

Tak tady úplně nevím nevím. V oznámení se píše o předělání a zásadním vylepšení celé funkce redukce šumu. Těšil jsem se, ale když jsem se podíval na reálné obrázky, tak mi přijde, že výstup je na chlup stejný jako u předchozí verze 12.

Ostatně připravil jsem malou ukázku. Schválně, jestli někde uvidíte rozdíl.

blog-captureone20-noise-compare.jpg

Tak co, vidíte rozdíl? Já ne.

Zlepšená podpora DNG

Opět nic nového. S univerzálním RAW formátem DNG uměla bez problémů pracovat i předchozí verze a podobně jako u redukce šumu jsem tedy u záběrů z Phantoma 4 nebo iPhone X žádný zásadní rozdíl nepostřehl.

Další drobnosti

V oznámení je uvedeno několik drobností, které asi nejsou nijak zásadní. Například přesun tlačítka pro finální vyvolání fotografie z jednoho místa na druhé atd.

Ostatně podívejte se na originální release note.

Nově podporované fotoaparáty

 • Canon 90D
 • Canon M6 II
 • Nikon Z50
 • Leica V-LUX 5
 • Panasonic Lumix DC-S1H
 • Pentax K-1 II
 • Olympus E-M5 III
 • Ricoh GR III
 • Generic GoPro HERO RAW support

Vyplatí se upgrade?

Myslím si, že Capture One Pro 20 je typickým zástupcem produktu, který na začátku vyvolá velká očekávání. Změna verze o 8 řad budí dojem, že půjde o revoluční změnu. Realita je bohužel o dost skrommější. Jde pouze o další drobná evoluční vylepšení. Myslím si, že pokud jste majitelem verze 12 a zároveň nejste majitelem fotoaparátu, který tato verze nově podporuje, je možné klidně zůstat u předchozí verze. Oznámené novinky jsou fajn, ale dá se bez nich úplně v pohodě žít.

Nezbývá, než se těšit, že převratnější novinky má PhaseOne nachystané do dalších verzí.

Nepřehlédněte

Pro příznivce fotoaparátů od Fuji jen připomínám stále platný článek Jak vyladit Capture One na Fujinky.

Publikováno

Komentáře

 • Martin

  Petre, dekuji za prima shrnuti. Zustanu jeste verny verzi 12 a uvidime co prinese cas. Snad ne verzi 30 :-)
  1
 • Cedrik Haškovec

  Dobrý den, nedala by se někde koupit starší univerzální verze, která by byla levnější? Děkuji, C. Haškovec
  2
 • Petr Pazour

  Cedrik Haškovec: Dobrý den, netuším. Ale na jaře dělá Capture One občas docela zajímavé slevové akce na stávající verzi, tak bych to sledoval. Petr Pazour
  3

6086