O autorovi

První krůčky ve fotografii jsem absolvoval jako malý capart, když jsem dostal od rodičů fotoaparát. Na dnešní dobu to byl primitivní bakelitový foťáček, který mne ale naučil vnímat světlo. Již od prvních filmových políček se mým hlavním tématem stala krajina. Formovalo mě totiž mé rodné Podblanicko. Nádherně zvlněný kraj, kterému dominuje nepřehlédnutelná silueta hory Blaník.

Rád se toulám krajinou a vnímám její proměnu v toku času a světla. Nesnažím se o její věrné zachycení. Nejsem v tomto směru dokumentární fotograf. Jde mi o zachycení nálady a toho, jak jsem dané místo vnímal v okamžiku stisknutí spouště. Někdy mi tak z toho vyjdou snové obrazy a jindy zase jednoduché černobílé linie.

Mám radost, když se mi povede vám tuto náladu z fotografií zprostředkovat. Odměnou mi pak je, když si vyberete mou fotografii, aby vám zpříjemňovala život. A je jedno, jestli jde o fotografii na papíře, kterou si prohlížíte v ruce, nebo velký fotoobraz, který potkáváte u vás v interiéru.

A také mám to štěstí, že můžu být většinou u všech částí cesty fotografie. Začíná to jejím hledáním a následném zrozením při stisknutí spouště. Pokračuje doladěním v počítači a vystavením do dnešního komunikačního éteru. A když se to potká, dívám se, jak se fotografie zhmotňuje na velkoformátové tiskárně z nul a jedniček na něco hmatatelného. Držet v ruce papírovou fotografii nebo hotový kompletní fotoobraz je skvělé. Na konci cesty je někdo, komu má fotografie přináší novou radost.

Krajinou se sice často toulám sám, ale jsem rád, že již přes 15 let můžu být členem skvělé party fotografů, která si říká Černá slunečnice. Baví mne sledovat naše proměny v čase a každé setkání je pro mne velkou inspirací.

Často dostávám otázku, čím fotím. Nu, za ta léta jsem pár mašinek vystřídal a poznal jsem ještě to neopakovatelné kouzlo zrození fotografie v tlumeném červeném světle ve fotokomoře. Dneska se krajinou toulám s fotobrašnou, ve které mám fotoaparát Fujifilm X-T4 a pevné objektivy Fujinon s ohniskem od 14 do 90 mm. Pro cestování nalehko mám Fujifilm X100S a fascinuje mne pohled na svět infračerveným okem, pro který využívám předělaný fotoaparát Fujifilm X-Pro1. Stativy mám od firmy Gitzo a nedám dopustit na kulové hlavy RRS.

Hlavní dlouhodobé projekty

Praha Panoramatická

S nápadem vyrazit do Prahy s panoramatickým fotoaparátem na film přišel můj kamarád Michal Hejna. Přišlo mi to tak bláznivé, že jsem neodolal. Již třetím rokem brouzdáme ulicemi Prahy a snažíme se zachytit její dnešní tvář. Vrátil jsem se díky tomu i k filmu a vůni vývojky. Naším cílem je vydání knihy. Věřím, že se nám to povede. Podívejte se na web projektu Praha Panoramatická.

Barvy Polynésie

Francouzská Polynésie - ráj 118 ostrovů a atolů rozesetých a ztracených uprostřed Pacifiku na ploše velké asi jako celá Evropa. Místo, které si člověk zamiluje a musí se tam stále vracet. Místo, kde i v dnešní době je možné se kouzelně ztratit a užívat si spojení s přírodou. Poprvé jsem se do Francouzské Polynésie podíval v roce 2013 a od té doby se tam pravidelně vracím. Každý z ostrovů má svou specifickou atmosféru, kterou určují především jeho obyvatelé. V připravované výpravné knize vás na 250 stranách zavedu na naše cesty Polynésií. Podívejte se na nejnovější fotografie z Francouzské Polynésie.

Toskánsko

Toskánsko je pro mne krajinou, která je sama o sobě uměleckým dílem a vzpírá se všem definicím. Nedivím se, že jsou s ním pevně spjata jména jako Giotto, Donatello či Michelangelo. Když jsem na jaře 2008 do Toskánska odjížděl poprvé, měl jsem toho o zemi Etrusků hodně přečteno a prohlédnuto. Skutečnost ale zcela předčila všechna má očekávání. Odvezl jsem si úžasné fotografie a od té doby se do Toskánska pravidelně vracím. Miluji to tam a každá další návštěva je pro mne velkým fotografickým dobrodružstvím a návratem do druhého domova. Mé nejnovější fotografie z Toskánska.

Šumava

Šumavu pro sebe beru jako velkou fotografickou výzvu. Místní drsná krajina, postrádající prvoplánové motivy, nedá dobrou fotografii zadarmo. Možná proto se sem každý rok rád vracím a svádím s ní souboj o každý záběr. Ostatně projděte si fotografie z mého toulání Šumavou.

Černobílý svět

Černá a bílá. Dva protiklady, které v kombinaci se světlem vytváří jedinečnou atmosféru černobílé fotografie. Myslím si, že dobrá krajinářská černobílá fotografie je obtížná disciplína. Člověk se nemůže schovat za záplavu barev. Jediné, co má je světlo, kompozice a různě jemné odstíny černé a bílé. Prohlédněte si černobílý svět bez křiklavých barev.

Petr Pazour. Autor Milda Kokeš.
Petr Pazour s filmovou kamerou na Podblanicku.
Petr Pazour s velkoformátovou tiskárnou EPSON.
Petr Pazour s kamaradem Michalem Hejnou při lovu panoramatických fotografií Prahy.
Petr Pazour s Fotomanem na Šumavě.