S Fujinkou v infračerveném Toskánsku

S Fujinkou - Fuji X100S - se na tento svět dívám již nějaký ten pátek. Letošní jarní cestu do Toskánska jsem využil k poznávání tajů infračervené fotografie. Jak se ukázalo, Fujinka je stroj, který nezastaví ani tento pro nás neviditelný svět. K tomuto nápadu mne přivedl kamarád Michal Hejna, který mi pár dnů před naším odjezdem poslal mail s provokativním dotazem, jestli jsem tušil, že s Fujinkou jde fotit i infračerveně a celé to doprovodil odkazem na jeden zahraniční článek.

Byl jsem lapen. Celý večer jsem si pak procházel mou nově připravovanou galerii fotografií z Toskánska a bylo mi jasné, že by to byl zcela nový pohled na často neuvěřitelně profláklá místa. Hned jsem si objednal filtr Hoya R72 a nemohl se dočkat, až jej otestuji. Nakonec jsem se před odjezdem dostal jen k tomu, abych si osvěžil teorii (více na konci článku) a pomocí dálkového ovladače k hifi otestoval, jestli moje Fujinka vůbec nějaké infra opravdu vidí. Vlastní křest mne čekal až v Toskánsku.

Toskánská pohoda

Na prašné cestě k našemu bydlení se ještě pomalu usazoval zvířený prach od našich kol a já jsem již stál v zahradě se stativem v jedné a Fujinkou v druhé ruce. Našel jsem si první motiv, nasadil filtr, nastavil vyvážení bílé na 2700 K, ISO 400, zaostřil a stiskl spoušť. Za dvě vteřiny jsem viděl snový svět infračervené fotografie a bylo mi jasné, že 5Dčko se bude zase hodně flákat.

Infračervený filtr mně otevřel zcela nové možnosti. Většinou jsem v Toskánsku fotil hlavně ráno a večer. Den jsem využíval pro přesuny a průzkum nových lokalit. Přeci jen to vysoké polední světlo krajinu tak nějak zploští a z atraktivní vlnkované krajiny se její kouzlo pod náporem slunce vytrácí. Jenže nápor slunečních paprsků je přesně to, co infračervená fotografie potřebuje.

Infračervené Monticchiello

Filtr Hoya R72 patří mezi nejoblíbenější infračervené filtry. Svou křivkou propustnosti je vhodný i pro neupravované fotoaparáty, kde i přes blokační filtry před čipem je možné trochu toho infra světa zachytit. Hoya se postará o zablokování viditelného světla a vpuštění jen toho infračerveného. V běžném hledáčku je rázem černočerná tma. Elektronický hledáček Fujinek se ale postará o bezproblémové zobrazení scény, která umožňuje kompozici i zaostření. Stejně tak by uspěla i většina digitálních fotoaparátu v režimu live view.

Infračervený samotář

Aby se mi v infra světě lépe fotografovalo, nastavil jsem si jeden z uživatelských režimů pro potřeby infra. První co jsem upravil bylo vyvážení barev na uživatelských 2700 K. Zmizí tak to celočervené zobrazení scény a začnou se v ní objevovat i drobné náznaky jiných odstínů, což mi umožňuje lépe určovat expozici v situaci, kdy Fujinka nemá zobrazení barevného histogramu.

K focení s infra filtrem je nutný stativ. Expozice vychází pro ISO 200 a clonu okolo 8 v rozmezí 1 - 5 sekund.

Přišlo mi, že fotit má smysl jen když svítí hodně sluníčko. Bylo znát, že jakmile zajde, tak infra fotka rychle ztrácí grády. Velmi vítaným doplňkem u krajiny jsou vhodné mráčky na obloze - buď roztrhaný cirrus nebo pěkné kumulky. Modrá obloha je černá jako bota a bílé mraky tak krásně vyniknou a dodávají fotografii prostor.

Olivovník a údolí

Také jsem vypozoroval, že je dobré si hlídat osvětlení filtru od slunce a pokud možno se snažit jej držet ve stínu. Nevznikají tak další prasátka nebo různé závoje.

Moje Fujinka trpní tzv. hot spotem, což je konstrukční "vlastnost" objektivů, která ztěžuje či znemožňuje jejich použití v infračervené fotografii. Projevuje se tím, že na fotce jsou různé obrazce, které tam nemají být. Na základě nasbíraných zkušeností mám dvě zprávy. Ta špatná je v tom, že pro barevnou infračervenou fotografii není Fuji X100S (alespoň tedy ta moje) moc vhodná. Ten hot spot se v barvě velmi špatně koriguje. Ale ta dobrá zpráva zní, že když se ponořím do černobílé infračervené fotografie je rázem z velké části po problémech a narůžovělý hot spot je při převodu do ČB možné velmi účinně eliminovat. Pro finální úpravu se mi opět osvědčil výborný Silver Efex Pro nebo využívám vlastní ČB styl v Capture One 8 Pro, kdy na jedno kliknutí mám okamžitě předpřipravenou černobílou infra fotografii určenou k jemnému doladění.

Pamětník

Hrátky s filtrem Hoya R72 ve spojení s Fuji X100S mě dost baví. S nákupem větší Fujinky X-Pro1 jsem si koupil infra filtr i pro ní, což mi umožnilo využít slunečné počasí v Kalifornii pro neobvyklé pohledy na park Yosemite. To je již ale jiná kapitola.

Pokud se chcete pustit do infračerveného světa i s většími Fujinkami, doporučuji si pilně nastudovat článek Fuji Infrared Lens Tests, kde Simon Weir testuje různé objektivy od Fuji s ohledem na jejich potenciál pro infra fotografii.

Pro obecný přehled o možnostech infračervené fotografie doporučuji článek Infračervená fotografie od Romana Pihana nebo seriál článků Infračervená fotografie snadno a rychle na Paladixu. Charakteristika filtru Hoya R72 je pěkně rozebraná v tomto PDF.

Pokud chcete vidět více fotografií z této úžasné části Itálie, podívejte se na mé fotografie z Toskánska.

Cesta gladiátorů

Všechny fotografie byly pořízeny fotoaparátem Fuji X100S s pomocí infračerveného filtru Hoya R72. RAW jsem vyvolal v programu Capture One 8 Pro a finální převod do černobílé fotografie zajistil plugin Silver Efex Pro.

Publikováno

Komentáře

 • Ivo Jelínek

  Moc pěkné, Petře. Rad jsem se zastavil. Ahoj, Ivo.
  1
 • romana marie

  Smekám! Tato série fotografií mne chytla za srdce! Vzbuzuje ve mně obrovský pocit klidu a míru...
  2
 • Bob Schmitt

  Awesome infrared shots!
  3
 • David Alessi

  Diky za tip... mam X100T a jiz delsi dobu hloubam nad infra, ale nepodarilo se mi najit, ze by nekdo s temito kompakty infra fotil a kupovat filtr, kdyz nevim, zda funguje, se mi moc nechtelo... takze diky a jdu udelat kseftik memu oblibenemu fotoobchodu:) Sleduju Vas web jiz nejakou dobu... moc hezke fotky, uzasna trpelivost a prima rady.... mimochodem nova podoba webu... velmi vydarena. Diky
  4
 • Karel

  Zajímavý článek a krásné fotky.
  5
 • Matwey

  výborný článok, skvelé fotky... tiež ma láka IR fotografia, ale bez úpravy foťáku... kúpil som si filter IR Kood k novej fujinke X70, ale prvé pokusy nedopadli dobre... tak ma tento článok veľmi zaujal a potešil... díky za rady, napr. tú o vyvážení bielej... ešte by som sa chcel opýtať, či si mal vo foťáku nastavenú nejakú bw film simuláciu /napr. BR/, alebo nejakú z farebných... ďakujem
  6

6694