Steve McCurry - Cestou kávy

Málokterý nápoj spojuje celý svět tak jako káva. Každý den se na světě údajně vypije okolo dvou miliard šálků. Ty mají mnoho tvarů stejně jako má káva chutí. Napadlo vás někdy, kolik lidských rukou či osudů je spjato s každým jejím zrnkem?

Steve McCurry je můj oblíbený autor. Mám rád jeho barevný svět a na každou novou knihu se těším. Před časem jsem napsal pár řádků o jeho mimořádné knize Steve McCurry - Untold. Dnes to bude o jeho nové knize, která na první pohled není tak výpravná jako Untold, ale i tak má silnou schopnost vrýt se do podvědomí.

Příběhy lidí zasazené do sytě barevného okolního světa jsou typickým znakem tvorby Steva McCurryho. A ani v této knize tomu není jinak. Za dlouhým názvem From These Hands: A Journey Along the Coffee Trail se skrývá 62 fotografií uspořádaných do pěti kapitol mapujících cestu kávy od pěstitelů až po náš šálek. Můžeme tak nahlédnout do života lidí na několika kontinentech, pro které se každodenní obživou stala káva.

steve-mccurry-coffee.jpg

Knihu jsem si prošel již několikrát a pokaždé najdu nové silné fotografie. Asi to souvisí s náladou člověka, či aktuální chutí podávané kávy. Každopádně se knize povedlo vbourat se do mé hlavy tak, že když teď mám před sebou vonící šálek, probleskávají mi v myšlenkách fotografie z této knihy a nemůžu si nevzpomenout na svět lidských osudů, který Steve McCurry potkal cestou kávy.

A na úplný závěr jedná skvělá zpráva. Česká federace fotografického umění pořádá výstavu Steva McCurry na Staroměstské radnici v Praze. Výstava Steve McCurry, Photographer bude veřejnosti přístupná od úterý 8. do středy 30. září 2015. Více na stránkách www.mccurry.cz.

Publikováno

Komentáře

9749