Hodí se Fujinon XF90mm F2 pro infra fotografii?

Po zveřejnění článku Fujinon XF90mm F2 R LM WR - geniální chrastil jsem dostal několik emailů s otázkou, jak si tento objektiv stojí v infračervené fotografii.

O spojení Fujinek s infračervenou fotografií jsem před časem psal v článku S Fujinkou v infračerveném Toskánsku. Od té doby jsem začal infračerveně fotografovat i s Fuji X-Pro1 a objektivy Fujinon XF14mm f/2.8 R a Fujinon XF23mm f/1.4 R, které jsou skvělé jak pro normální fotografii, tak kouzla s použitím infra filtru Hoya R72.

Využil jsem tedy víkendové chladné, ale slunečné odpoledne a vyrazil testovat.

Při infračervené fotografii je nejčastějším problémem tzv. hot-spot, což je oblast uprostřed snímku, která je světlejší a vetšinou v ní dochází i ke ztrátě kontrastu. Tento jev vzniká v optice objektivu a nejčastěji jej způsobují odrazy světla mezi povrchy jednotlivých optických členů, protože je vše obvykle počítáno pouze pro viditelné světlo. Stejně tak se může výrazněji projevovat i měkčí kresba objektivu způsobená difrakcí.

Tolik stručné suché teorie a teď hurá do terénu. Zabodnutý stativ s Fuji X-Pro1 a Fujinonem XF90mm čeká.

Udělal jsem postupně expozice se zacloněním 2, 2.8, 5.6, 8, 11 a 16. Fujinku jsem nastavil na ruční vyvážení bílé 2100K a ISO 400. Zaměřil jsem se na zjištění hot-spotu a případné ztráty ostrosti objektivu. Jak to dopadlo? Vše je krásně vidět na přiložených obrázcích.

Na první sérii, kde je zobrazeno celé políčko, je vidět, že Fujinon XF90mm na hot-spot trpí. Nepřehlédnutelný je již od clony 5.6. Při maximální cloně 16 je již zcela patrný a krásně kopíruje tvar sedmi-lamelové clony.

Fujinon XF 90mm infra hotspot

Na druhém obrázku jsem se zaměřil na ostrost a jde o 100% výřez části předchozího snímku. Zde se naplno projevuje skvělá kvalita objektivu, nad kterou jsem se rozplýval ve výše zmiňovaném článku. Do clony 8 kreslí zcela brilantně a od clony 11 se začne projevovat sílící vliv difrakce, což vede ke změkčení kresby. Krásně patrné je to opět při maximální cloně 16 - poslední obrázek.

Fujinon XF 90mm infra ostrost

A teď tedy zpět k úvodní otázce - Hodí se Fujinon XF90mm F2 R LM WR pro infra fotografii?

Použiji oblíbenou odpověď Sira Humphreyho Applebyho z geniálního seriálu Jistě pane Ministře - ANO i NE.

Hodně bude záležet na motivu. Z ukázek je jasné, že se není třeba obávat ztráty kresebnosti, protože objektiv v použitelných clonách kreslí ostře jako břitva. Zbytek bude záležet na motivu. Do clony 5.6 je možné hot-spot citlivým převodem v podstatě eliminovat a pokud k tomu máte vhodný motiv, je možné s objektivem vesele infračerveně fotit.

Ostatně zde je jedna ukázka. Fuji X-Pro1 + Fujinon XF90mm F2 R LM WR, clona 5.6, čas 1.1 sekundy, ISO 400, filtr Hoya R72. Po hot-spotu ani památky.

Fujinon XF 90mm infra

Publikováno

Komentáře

6971