Pozdní podzimní počasí se mnou hrálo v Krušných horách zajímavou světelnou ruletu. Sledoval jsem, jak se Bořeň, nepřehlédnutelná a nezaměnitelná silueta Českého středohoří, postupně vynořuje a zase zahaluje v cárech ranních mlh a nízké oblačnosti. Do toho všeho se začalo nesměle hlásit i ranní slunce, které v nízké oblačnosti kouzlilo úžasné barevné kombinace. Počkal jsem si, až se Bořeň opět vymaní ze sevření mlh a s pomocí tmavého šedého filtru jsem využil dlouhou expozici ke zvýraznění barevné nálady onoho krušnohorského rána.
Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + Canon EF 70-200 f/2.8 L USM, ohnisko: 135mm (135mm EQ35mm), clona: 8, expozice: 50s, ISO: 200, filtr: B+W ND, Lee ND 0.6 SOFT, formát: RAW.
Doporučit:
Pin It
Koko
23.12.2010
Omlouvám se, nepřesně jsem se vyjádřil. Onou bílou lajnou jsem nemínil 1-pixlovou čáru, ale cca 4-5pixlový "lem" přesně kopírující horní část kopce (Váš výřez je bohužel mimo něj). To v originální velikosti odpovídá cca 40 pixlům. Horní část lemu pak plynule mizí. Díky jeho konstatní šíři se nejedená o přirozený tonální stav inverzní oblačnosti (jak by jeden mohl argumentovat). Vždyť je to do očí bijící. Ostatně, nabídnutý výřez jen svědčí, že se nejednalo o drobné úpravy, ale dohonění něčeho, co tam nebylo. Ano, možná dobře exponovaný snímek (až na chybějící kresbu v podstatném podílu plochy fotky), ale to je asi tak všechno. Nabídněte vedle výřezu ještě stejný kus originálního rawu a malou verzi celého rawu včetně EXIFu ... to je relevantní, pakliže cítíte potřebu se nějak hájit. Pouze uvedený výřez je nic neříkající (naopak...)!
s pozdravem
Petr Kokomásek
Petr Pazour
15.12.2010
Koko, děkuji za reakci. Obávám se ale, že speciálně s těmi šoupátky jste u této fotografie, jak se lidově říká, „vedle, jak ta jedle“. Zapomínáte na to, že to co vidíte na webu je extrémně zmenšená fotografie z původní velikosti 5616x3744 na 650x433 pixelů. Při tomto zmenšování již dochází ke zjednodušování scény a občas se začnou objevovat věci, které tam ve skutečnosti nejsou. To je i případ té údajné bílé linky, pod kterou se snažíte schovat ono šoupání se šoupátky. Připravil jsem Vám 100% zvětšení jedné části, kde uvidíte, že se žádná linka nekoná :-) A pokud jde o šoupátka tak ano, tato fotografie má v rodokmenu standardní srovnání histogramu, přidání kontrastu, srovnání jemného vyvážení světel a stínů a drobnou korekci barevnosti. Nic mimořádného. V Capture One záležitost asi na 1 minutu. Spíš než šoupání je základem dobře naexponovaný snímek.
Výřez je zde: http://www.ppphoto.net/full/koko/5dmk2_2010_mg_8342_co50.jpg
Petr Pazour
Koko
15.12.2010
...a ještě jedno, proč ta "bílá lajna" nad předním kopcem? Až moc vokatě "vyrawený". Milujme šoupátka, proč ne, ale používejme je inteligentně a s citem 8- :P
Koko
12.12.2010
Vzhledem k charakteru a "duši" fotografie škoda jen těch civilizačních stop ... a chybějící jen více jemné kresby v temnotě. Lépe by to vyvažovalo zbylé dva vrcholky
Frans
05.12.2010
Beautiful work!