Labutí mlhoviny

Labutí mlhoviny

Venku se uklidnil vítr, z olivového háje drnčel zpět cikád, kocour Macek spokojeně předl a nad hlavou jsem měl nádhernou nebeskou klenbu plnou hvězd. Zatím stále dominovala souhvězdní letní oblohy, i když pomalu předávala vládu těm podzimním.

Seděl jsem v trávě a poslouchal tiché bzučení montáže, na které se s hvězdami pomalu otáčela Fujinka X-Pro1 spolu s objektivem Fujinon XF 90mm. Displej tiše přičítal sekundu za sekundou zatímco na čip dopadávaly fotony staré desítky i tisíce let. Vždyť třeba z Denebu, nejjasnější hvězdy souhvězdí Labutě, se vydaly na cestu v době, kdy se Řím pomalu stával republikou.

V okolí Denebu (Alpha Cygni) jsou k vidění známé emisní mlhoviny Severní Amerika (NGC 7000) a Pelikán (IC 5070). A to byl cíl, na který jsem se zaměřil. Po minutě bylo hotovo. Už na displeji jsem viděl, že tohle vyjde. Záběr je širší a tak v pravé části září hvězda Sadr (Gamma Cygni) v jejímž okolí se nachází také mnoho krásných mlhovin.

Objektiv Fujinon XF 90mm se ve spojení s Fuji X-Pro1 ukázal jako skvělý astronomický objektiv.

Použitá technika: Fuji X-Pro1, Fujinon XF 90mm F2 R LM WR, ohnisko: 90mm (135mm EQ35mm), clona: 2.8, expozice: 58s, ISO: 6400, filtr: ne, formát: RAW, zpracování: Capture One 8 Pro.
Máte zájem o tuto fotografii?
a
3971
Labutí mlhoviny