Jak jsem chytal světlo pro most Ludvíka I v Portu

Porto, starobylé město na severu Portugalska, jsme navštívili uprostřed našeho šedivého podzimu. Přivítalo nás ostré slunce, teplo a všudypřítomná vůně portského vína a pečených kaštanů.

V Portu jsme se zastavili cestou do Lisabonu. Jeli jsme se podívat na etapovou zastávku jednoho z nejtěžších jachtařských závodů - Volvo Ocean Race. Ale o Lisabonu napíši více někdy příště.

Zatím nás křídla ČSA pomalu snášejí na přistávací ranvej letiště v Portu. S naším národním dopravcem jsem již dlouho neletěl, ale tento let byl opravdu super. Skvělá posádka, klidný let a výborné jídlo. Bezvadné bylo i to, že nás kapitán upozorňoval na každou zeměpisnou zajímavost za našimi okénky. To jsem zažil jen jednou, a to kdysi dávno, při štědrovečerním letu z Kostariky.

Hned při výstupu z letadla jsem věděl, že tohle bude hodně barevné focení. Ten kontrast barev živený podvečerním sluncem byl úžasný. A aby toho nebylo málo, při pohledu z okna našeho pokoje jsem zjistil, že vidím přímo výlohu Leica store. Bylo mi jasné, že tady si to pěkně užiji.

Naše první kroky nemohly vést nikam jinam, než na proslulý most Ludvíka I (Dom Luís I Bridge v angličtině nebo Ponte D. Luís I v portugalštině). Tento ocelový skvost od Théophila Seyriga, žáka a spolupracovníka Gustava Eiffela, stojí v Portu od roku 1886. Majestátně se tyčí nad hladinou řeky Douro a spojuje historické Porto s mladší částí Vila Nova de Gaia.

Život na mostě Ludvíka I

Na mostu je vždy pěkně živo. Slouží jako ohromná pěší zóna, kterou sem tam s hlasitým cvrlikáním projede místní tramvaj, označovaná jako metro.

Z mostu je krásný výhled na řeku, kterou na jedné straně lemuje stará zástavba a na druhé straně nezaměnitelné střechy sklepů, které ukrývají největší místní poklad - portské víno.

Výhled na Porto o sklepů ve Vila Nova de Gaia

Na konci mostu se tyčí ohromný klášter, připomínající spíše pevnost. Před jeho kostelem Serra do Pilar je krásná vyhlídka, jež je cílem většiny fotografů, kteří Porto navštíví. Výhled na most je odtud totiž famózní. S blížícím se západem Slunce se na vyhlídce míhá stále více stativů a postaviček se zářivými displeji i bzučícími, neposedně blikajícími, drony. Most se zatím koupe pouze ve světle končícího dne. S přibývající tmou se ale probouzí stovky a tisíce žároviček, které toto ocelové monstrum promění v zářící ikonu Porta.

Hned první den jsem pochopil, že chytit to správné světlo nebude úplně jednoduché. Podcenil jsem rychle mizející přirozené denní světlo, které umí krásně tlumit zářivý efekt umělého osvětlení. Výsledkem byl efektní lunapark, který se mi ale po chvilce dívání moc nezamlouval. Nicméně jsem si pamatoval, kdy se rozsvěcuje jaká část starého města a kdy jednotlivé části mostu. To mi pomohlo při další návštěvě.

Druhý den jsme vyrazili na další pokus. Se zapadajícím Sluncem jsem si s předstihem nachystal kompozici a pořádně proměřil expozici, která se nakonec ustálila na dvou minutách. Použil jsem filtr Lee Seven5 ND 0.9, abych dostatečně prodloužil čas. Dvouminutová expozice spolehlivě vymaže všechny pohybující se lidi na mostě, dodá na plasticitě vodě a přidá i trochu snovosti atmosféře starého Porta.

Od posledně jsem věděl, že musím čekat na rozsvícení budovy bývalé biskupské rezidence. Jak se totiž rozsvítí ona, začne se postupně osvětlovat i celý most. A to je ten ideální čas, kdy stisknout spoušť, abych za dvě minuty měl přesně to, co potřebuji. Měl jsem štěstí, že chvilku předtím, něž se rozsvítil můj “orientační maják”, projely po mostě i tramvaje z obou směrů a já věděl, že teď je ten správný čas.

Fujinka si spokojeně odpočítávala dvě minuty a já se kochal pohledem na Porto - město s vůní vína.

Dom Luís I Bridge, Ponte D. Luís I Použitá technika: Fuji X-Pro2 + Fujinon XF 14 / f2.8 R. ISO 200, clona 8, expozice 120s. Filtr Lee ND 0.9. Zpracováno v Capture One 11 Pro.

Praktické rady

 • Most je velmi fotogenický a pěkný záběr se s ním dá vykouzlit prakticky odkudkoli.
 • Doporučuji vyhlídku u kláštera na konci mostu ve Vila Nova de Gaia. Z centra Porta je to asi 10-15 minut pěšky. Má tam také zastávku Jardim do Morro linka metra / tramvaje D.
 • Je dobré dorazit trochu dříve a dobře si vybrat místo. My jsme tam měli každý den dost plno a to jsme v Portu byli mimo sezónu na konci října.
 • Pěkný pohled je také z opačné strany mostu, kde je konečná stanice lanovky od řeky.
 • Často fotografovaný je motiv spolu s čluny pro převážení vína z vinic. Nejvíce člunů je u jižního břehu v části Vila Nova de Gaia.

Publikováno

Komentáře

 • Marek

  Petře, výborný článek i fotka mostu. M.
  1
 • Peter Švacho

  Dobrý deň Petře, pekný článok a krásne fotky. Som rád, že po dlhšej doby si môžem niečo pekné a zaujmavé od vás znova prečítať :-) Prajem krásne svetlo. S pozdravom Peter
  2
 • Petr Pazour

  Marek: Děkuji!
  3
 • Petr Pazour

  Peter Švacho: Děkuji moc za komentář. No sám mám radost, že jsem se do toho psaní zase trochu pustil. Napsal jsem teď v Toskánsku pár dalších článků, tak pokud si je zase sám nezcenzuruji, tak je postupně budu publikovat :-) Ještě jednou děkuji a přeji dobré světlo! Petr
  4

8197